Encyclopaedia of the Hellenic World, Black Sea FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Phanagoria (Antiquity)

Author(s) : Podossinov Alexander (15/11/2007)

For citation: Podossinov Alexander, "Phanagoria (Antiquity)", 2007,
Encyclopaedia of the Hellenic World, Black Sea
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=10738>

Phanagoria (Antiquity) (7/11/2008 v.1) Φαναγορία (Αρχαιότητα) (14/1/2009 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Geographical Terms

SUMMARY

Phanagoria is a city of the Bosporan kingdom, situated in Asiatic side of the Straits of Kerch (Bosporus Cimmericus). Founded by Greek colonists from Teos in the middle of the 6th century BC, the city existed for ca. 1600 years. The archaeological excavations revealed remains of the ancient city.

Historical Region

Bosporus Cimmericus

Geographical Location

Taman Peninsula -Black Sea (modern Krasnodar)

Other Names

Phanagoreia, Phanagoreion, Phanagoria, Phanagorou polis, Phanagore, Phanagura, Phainagora, Agrippeia

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>